Historia

Zarys historii Liswarty Krzepice

Początki sportu w Krzepicach sięgają okresu międzywojennego.

Wówczas to powstały dwa kluby – Macabi zrzeszający sportowców pochodzenia żydowskiego oraz polskie Ogniwo.

Po wojnie, w 1946 r. reaktywowano Ogniwo, które w 1952 roku przemianowano na Liswartę.

Budowę stadionu rozpoczęto w 1953 r. a zakończono po 7 latach. Później powstał pawilon klubowy. W pracach przy budowie stadionu i pawilonu aktywnie uczestniczyli zawodnicy i sympatycy klubu.

Obecnie w klubie są sekcje:

·         piłki nożnej

·         biegowa

·         tenisa stołowego.

Dawniej istniały sekcje: szachowa i lekkoatletyczna.


Wybitni zawodnicy/czki

Największe sukcesy odnosili jednak lekkoatleci.

Jadwiga Kasiborska oraz Barbara Wojaczek zdobywały tytuły mistrzyń Polski w biegach przełajowych.

Edward Ślusarczyk był czwartym dziesięcioboistą kraju.

Z piłkarzy, którzy pierwsze swoje kroki stawiali w Krzepicach najwyżej zaszli, Jerzy Bilewicz i Mateusz Spaczyński.

Jerzy Bilewicz był rezerwowym bramkarzem pierwszoligowej Wisły Kraków i grał w siatkówkę w AZS Kraków również pierwsza liga.

Mateusz Spaczyński był uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi, piłkarzem ŁKS Łódź i reprezentantem Polski juniorów do lat 16-tu, zespołu prowadzonego przez  trenera Andrzeja Zamilskiego.

Dobrymi piłkarzami byli:

·         Stanisław Nagłowski, który grał również w I lidze w Rugby w Urani Kochłowice

·         Stanisław Szczęsny (były gracz Rakowa Częstochowa i Motoru Praszka)

Tomasz Wojtal (były gracz Victorii Częstochowa i WKS Wieluń).


Największe sukcesy piłkarskie klubu to:

Udział w Finale Pucharu Polski na szczeblu Okręgu Częstochowskiego  w sezonie rozgrywkowym 1981/1982.

W meczu finałowym drużyna Liswarty prowadzona przez trenera Andrzeja Kobyleckiego, występująca wtedy w Lidze Okręgowej zmierzyła się z faworyzowanym Rakowem Częstochowa, który wtedy występował w II Lidze. Drużyna Rakowa wygrała po zaciętym meczu 3:2.

Udział w finale Pucharu Polski na szczeblu Okręgu Częstochowskiego w sezonie  rozgrywkowym 1993/1994.

W meczu ½ Finału Liswarta prowadzona przez trenera Stanisława Szczęsnego zmierzyła się z faworyzowaną drużyna Krisbutu Myszków prowadzoną przez trenera Zbigniewa Mygę, która miała wtedy już zapewniony awans do III ligi, naszpikowaną piłkarzami  z II ligową przeszłością takimi jak Romuald Biskup, Mariusz Mizgała, Tadeusz Soboń, Piotr Włodarczyk (wszyscy Raków  Częstochowa), Bogdan Bochenek, Cisowski (Zagłębie Sosnowiec), Grzegorz Szulc (Korona Kielce).

Po zaciętym i stojącym na wysokim poziomie meczu, lepszą drużyną okazała się Liswarta. W regulaminowym czasie mecz zakończył się wynikiem bezbramkowym, w dogrywce po pięknym strzale z 25 metrów Tomasza Wojtali wygrała Liswarta 1:0, i awansowała do finału gdzie musiała uznać wyższość Victorii Częstochowa z którą przegrała 3:1.

Najwyższą klasą rozgrywkową, w jakiej grała Liswarta była liga Okręgowa, w której przez kilka sezonów odgrywała czołowe role, ale nigdy nie awansowała do IV Ligi.

Najbliżej awansu było w sezonie 1993/1994, kiedy Liswarta na mecie sezonu zajęła 2 miejsce, wyprzedziła ją jedynie drużyna Lotu Konopiska.


Utalentowana młodzież

Duże sukcesy Liswarta odnosiła również w piłce młodzieżowej.

Sukcesy grup młodzieżowych cieszyły zawsze najbardziej, bo przecież Ci mali chłopcy kiedyś w przyszłości mieli zastąpić swoich starszych kolegów w drużynie seniorów, która zawsze oparta była głownie na swoich wychowankach.

W roku 1993 trampkarze wygrali etap wojewódzki Turnieju „Piłkarska Kadra Czeka” im. Stanisława Tymowicza i awansowali do turnieju na szczeblu makroregionu.

W rozgrywkach Makroregionu zajęli 2 miejsce ustępując jedynie rówieśnikom z Bielska.

W 1995 roku wygrali po raz kolejny etap wojewódzki Turnieju  „Piłkarska Kadra Czeka”.

W finale strefowym, gdzie oprócz  Liswarty startowały drużyny z Kalisza, Konina, Łodzi, Opola, Piotrkowa Trybunalskiego i Sieradza nasza drużyna zanotowała następujące wyniki:

w eliminacjach – wygrali 3 kolejne mecze:

·         

  • 1-0 z Łodzią
  • 1-0 z Kaliszem
  • 1-0 z Koninem

 

W finale wygrali wysoko, bo aż 5-0 z Opolem i awansowali do Finału Centralnego, który odbył się w dniach 15.07 – 30.07.1995 r. w Złotowie (woj. Pilskie).

W stawce 8 najlepszych drużyn w Polsce Liswarta zajęła 6 miejsce, uzyskując następujące wyniki:

·         

  • zwycięstwo 1:0 z Lesznem
  • i 2 porażki:
   • 2:0 z Tarnobrzegiem
   • 4:2 z Elblągiem.
   • Ciekawostki

    W klubie istniała również drużyna piłkarska Pań. Niestety, w momencie szansy awansu do pierwszej ligi, zespół z przyczyn finansowych wycofał się z rozgrywek.

    Z ciekawszych kart historii Liswarty na uwagę zasługuje udział w  rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 1997/1998 gdzie drużyna zanotowała rekordowe zwycięstwo, prawdopodobnie nie tylko w swojej historii, ale i całego Podokręgu Oleskiego i Okręgu Częstochowskiego pokonując drużynę LZS Ligotę Sternalicką aż 41:0.